Wino jest zwane napojem bogów. Towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Chociaż większości kojarzy się z krajami takimi jak Francja czy Włoch wino pochodzi z Kaukazu. Dlatego dzisiaj opiszemy specjalnie dla was wina gruzińskie, które dzięki firmie Marani możemy kupić również w Polsce.
Początki kultury winiarskiej sięgają czasów narodzin państwa gruzińskiego. Podczas archeologicznych wykopalisk odkryto pestki winogron vitis vinifera sativa, których wiek określa się na 7-6 tysięcy lat p.n.e. Najstarsze znalezione gliniane amfory (tzw. KWEWRI) do wyrobu i przechowywania wina liczą sobie 3-4 tysiące lat. Większość etymologów uważa, że słowo „wino” pochodzi od starożytnego gruzińskiego słowa „gvino”.
Liczne gruzińskie legendy, obyczaje i ceremonie wiążą się z kulturą wina, co świadczy o powadze i głębokim szacunku otaczającym tę dziedzinę życia. Wielu starożytnych poetów, pisarzy i podróżników w swoich dziełach opisuje Gruzję jako kraj winorośli i wina. Wśród nich znajduje się Apoloniusz z Rodos, sławiący Gruzję w swojej „Argonautice” z 295 r. p.n.e.
Każdy łyk gruzińskiego wina jest jak cudowna wycieczka w przeszłość - do kraju leżącego pomiędzy Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, do legendarnej ojczyzny wojowników i poetów, strzeżonej przez niebotyczne szczyty Kaukazu.
Niepowtarzalność i unikalność gruzińskich win jest uwarunkowane niepoliczalną ilością miejscowych odmian winogron oraz unikalnym połączeniem gleby i warunków klimatycznych. W wyniku wielowiekowych doświadczeń, każdy region posiada swój szczególny rodzaj wina. W Gruzji można spotkać zarówno tradycyjne lekkie białe wytrawne wina, jak również nasycone kolorem czerwone, znajdziemy tutaj wspaniałe wina słodkie, a nawet lodowe (Ice wine). Dzięki wielowiekowej uprawie winorośli naród gruziński potrafił do dziś zachować prawie 500 autentycznych jej odmian, spośród których 38 jest wykorzystywane do produkcji win.
Wina Marani
Asortyment win „MARANI” jest nader imponujący i zawiera nie tylko tradycyjne rodzaje wina, ale też wyselekcjonowane, które produkowane są w ilościach limitowanych. Wina posortowane są według winnic, selekcji winogron, wielkości zbiorów, winiarskich tradycji oraz technologii wyrobu. W winach regionalnych „MARANI”, takich jak „Saperavi”, „Mtsvane”, „Alazani Valley” oraz innych, otrzymywanych głównie z własnych winnic, dążymy do pokazania całego kolorytu i różnorodności win z Kakheti, przez wieki docenianych przez znawców. Są to młode, świeże, aromatyczne wina, w których zauważalne są regionalne cechy siedliska.
Wina jakościowe „MARANI” o zastrzeżonym nazewnictwie miesca pochodzenia upraw winorośli, takich jak „Tsinandali”, „Mukuzani”, „Kindzmarauli”, uwydatniają złożoną synergię klimatu, ziemi, winogron, tradycji oraz naszą wizję stylistyki win.
Wina „SATRAPEZO” są szczególnie cenne, ponieważ w nich najbardziej ucieleśniony jest gruziński charakter wyrobu wina. Są one wytwarzane zgodnie ze starożytnymi technologiami, liczącymi co najmniej 6 tysięcy lat, z wykorzystaniem zakopanych w ziemi tradycyjnych amfor glinianych „KWEWRI”. Winogrona dla win „Satrapezo” pochodzą ze specjalnych parcel, a urodzaj jest ograniczony do 4-5 ton z hektara.
Wyniki naszego poświęcenia i troskliwy stosunek do winorośli mówią same za siebie. Każdego roku wina Marani są nagradzane wieloma nagrodami na międzynarodowych konkursach winiarskich. Wśród nich prestiżowe International Wine Challange, brytyjski International Wine and Spirit Competition i Decaner World Wine Award, niemiecki Mundus Vini, francuski Vinalies International, belgijski Mondial De Bruxelles, kanadyjski Intervin Canada oraz polskie EnoExpo.
Osobiśćie miałam okazję kilkakrotnie spróbować gruzińskich win. Na początku z ciekawośći jak smakuje wino z regionu, który można nazwać "ojcem wina". Akutalnie kupuję dla dobrego smaku, na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Dla chętnych dzewczyn chcących spóbować gruzińskiego wina polecam stronę internetową www.marani.com.pl gdzie można znaleźć więcej informacji o produkcie o raz o sklepie firmowym
KM
W artykule wykorzystano materiały znajdujące się na stronie www.marani.com.pl